Pandemi ile birçok kişi maddi sıkıntı yaşadı. Bu durumdan en çok etkilenenlerden biri de esnaflar oldu. Bu kapsamda borçlarını zamanında ödemeyen esnaflara kredi sicil affı getirildi. Peki, esnaf kredi sicil affı nedir? Nasıl başvuru yapılır?

Pandemi ile birçok kişi maddi sıkıntı yaşadı. Bu durumdan en çok etkilenenlerden biri de esnaflar oldu. Bu kapsamda borçlarını zamanında ödemeyen esnaflara kredi sicil affı getirildi. Peki, esnaf kredi sicil affı nedir? Nasıl başvuru yapılır?

Esnaf Kredi Sicil Affı Nedir?

Hükümet tarafından sicilleri kırılan kişilere çıkarılan bu af, 7326 sayılı yapılandırma kanunu kapsamında uygulanmaktadır. Bankalara olan borçlarını ödemekte zorluk yaşayan, ödemelerini geciktirip haklarında yasal işlem başlatılan ve bankaların kara listelerinde olan esnaflar için devlet desteğinin sağlanmasıdır. Esnaflar ödemesi geciken borçlarını 31 Aralık 2021’e kadar tamamının ödenmesi veya yeniden yapılandırılması dahilinde geçici sicil affından yararlanabilecektir. Önceki dönemlerin borcunu finans kurumlarına taksitli veya nakit ödeyen kişi kara listeden çıkacak ve kredi sicilini temizleyecektir. Ödeme sonrası kredi notu yükseleceği için kişiler kredi çekebilecektir. Bu af sayesinde kişilerin kara listeye girip 5 yıl bekleme durumu ortadan kalkacaktır. 

Esnaf Kredi Sicil Affı Hangi Borçları Kapsamaktadır?

Kararın Resmi Gazetede yayınlanmasından sonraki ilk 6 ayda borçlarını yapılandıran ya da hepsini ödeyen özel ve tüzel kişilerin bu yasa ile birlikte karşılıksız çek, kredi kartı ve diğer borçları silinecektir.

Esnaf Kredi Sicil Affı Başvuru Şartları Nelerdir?

Kara listeye girmeye ya da sicilin bozulmasına neden olan borçların tamamının ilk 6 ay içerisinde ödenmesi,
Eğer borçların tamamı ödenmiyorsa ilk 6 ay içerisinde yapılandırma talebinde bulunulması.

Esnaf Kredi Sicil Affından Kimler Yararlanabilir?

Kredi borcu olanlar,
Kredi kartı borcu olanlar,
Kredi ödemesini geciktirenler,
Kara listede olanlar,
Karşılıksız çek ve senet kullanan kişiler yararlanabilecektir. Kişiler bu af ile ilk 6 ay içinde borçlarını yeniden yapılandırmaları ve tamamını ödemeleri halinde kara listeden çıkarılır. Böylece bozuk kredi sicilleri temizlenmiş olur. Ancak, bu süre içerisinde borçlarını hepsini ödemeyen ya da yapılandırmayan vatandaşların sicilleri silinmeyecek ve kredi kullanım hakları da bulunmayacaktır.

Esnaf Kredi Sicil Affına Nasıl Başvurulur?

İlgili affın Resmi Gazetede yayınlanmasının ve yürürlüğe girmesinin ardından, kişiler ilgili finans kurumlarına başvuru yaparak borç yapılandırması sağlayabilirler. Bu yasa kapsamında borç yapılandırması ve yeniden kredi işlemi gerçekleştiren finans kurumlarına herhangi bir ceza verilmeyecektir.

Af Dışında Kara Listeden Çıkmanın Başka Bir Yolu Var mı?

Affın olmadığı durumlarda kara listeden çıkmanın başka yolu da vardır. Kayıt defterini temizlemek için var olan borcu en kısa sürede ödeyerek ya da finans kurumları ile borç yapılandırması yaparak kara listeden çıkılabilirsiniz. Ancak, tam bir kayıt defteri temizliği için 5 yıl beklemeniz gerekmektedir.

Figopara ile Anında Nakde Ulaşın!

Figopara, vadeli e-Fatura’larınıza anında finansman sağlayabilmeniz için tasarlanmış bir çözüm sunuyor. Belgeler ve uzun prosedür işlemleri ile vakit kaybetmeden alacaklarınızı Figopara platformu üzerinden vadesini beklemeden tahsil edebilirsiniz. Üstelik özel entegratörünüzü sisteme bağlayarak bu işlemi anında tamamlayabilirsiniz. Tüm finans kurumlarının tekliflerini güvenli altyapıya sahip tek bir platformdan görüntüleyip size en uygun olan teklifi seçebilir ve istediğiniz anda nakde ulaşabilirsiniz. Tüm bu avantajlardan yararlanmak için yapmanız gereken tek şey; ek şart veya ücret olmadan platformumuz üzerinden üye olmanız. Haydi siz de Figopara’ya katılın, istediğiniz anda nakde ulaşın! Figopara

Yorum yapın

kamu personel alımı lines bursabuluyor.com pintipin.com pubg mobile uc satın al pubg mobile uc
kamu personel alımı lines bursabuluyor.com pintipin.com pubg mobile uc satın al pubg mobile uc