Kredi ve Kredi Kartı Sicil Affı Çıktı! Kimler Yararlanacak?

Kredi ve Kredi Kartı Sicil Affı Ne Zaman Çıkacak 2017 – Türkiye’de Ekonomiyi canlandırmak, Piyasanın çarklarının dönmesi için esnaf ve vatandaşların finansman ihtiyacı olduğu gün gibi aşikardır. Hükümette Sicili bozuk olan Esnaf, Büyük ve küçük işletmelerin ve vatandaşlar için yeni bir düzenleme ile sicil affı getirmeyi amaçlıyor. Bu şekilde ekonominin çarkları dönecek, esnaf ve vatandaşlar kredi alarak finansman ihtiyaçlarını karşılayabilecektir.

İşin boyutu aslında daha büyük, Kredi ve kredi kartı kullanıp bu nedenle sicili bozulan vatandaşlara da sicil affı getirilecek. Bu sayede vatandaşlar düşük faizli en uygun krediyi alabileceklerdir.  Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkçi yaptığı bilgilendirme açıklamasında yaklaşık olarak 12 milyon 500 kişinin sicil affından yararlanacağını ifade ederken sicil affından yararlanacak 1 milyon 500 esnaf yararlanacağına da ekledi.

Sicil Affı Nasıl işleyecek? Sicilimiz Nasıl Düzelecek?

Normal yasalara göre sicil bozulanlar kara Listeye girmekte ve kara listede borçlarını ödeseler dahi 5 yıl boyunca çıkamamakta… Yeni düzenleme ile borçlarını ödeyenler, Banka ile borç yapılandırması yapanlar kara listeden çıkarılacaktır.

Sicil Affı yasası çıktıktan sonra borçları olanlar esnaf ve vatandaşlar 6 ay içerisinde bankalara olan borçlarını yapılandırarak veya kapatarak kara listeden çıkacak olup sicilleri temizlenecektir.

Sicil Affı Ne Zaman Çıkacak?

2017 yılında çıkması beklenen sicil affı yasası ile ilgili Başbakan Binali Yıldırım, Bu Hafta (Ocak ayı) içerisinden meclise geleceği ve mecliste görüşülüp karara bağlandıktan sonra hemen yürürlüğe geleceğini ifade etti.

Sicil Affı ile birlikte hem vatandaşlar hemde esnaflar sicil affı yasasında faydalanacak olup bankalara kredi başvurusunda bulunabileceklerdir.

Sicil Affı Çıktıktan sonra hemen kredi çekebilir miyim?

Sicil affı sadece kara listeden çıkma işlemini kısaltacak olup borçlarını ödeyen vatandaş ve esnaflar kara listeden çıkarılacaktır. Ancak kredi başvurusu için bankalar kredi notu kriterini istemektedir. Bu nedenle kredi notu düşük kişilere bankalar kredi vermeyebilir. Bu konu ile ilgili detaylı olarak Sicil affı ile kredi notu yükselecek mi?  makalesini hazırlayıp detaylı bilgi verdik.

Ancak cumhurbaşkanı Erdoğan bugün yaptığı açıklamada, “Sektörün sahipleri durumunda olanlar girişimciye, yatırımcıya kredi musluklarını açmıyorsa karşısında bizi bulacaktır” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından yapılan bu açıklama ile sicil affında kredi notu kriterinin pek fazla önemsenmeyebileceğini söyleyebiliriz. Ama bizler her ihtimale karşı kredi notumuzu yükseltmeliyiz.

Kredi ve Kredi Kartı Sicil Affı

Kredi aldınız veya bankalardan kredi kartı aldınız ancak borçlarınızı ödemede sıkıntı yaşadığınız için siciliniz bozuldu. Bankaya yapılandırma için gidiyorsunuz yüksek faiz oranlarından dolayı yapılandıramıyorsunuz veya bankalar yapılandırmaya yanaşmıyor. Sicil affı yasası ile Kredi ve Kredi Kartı Sicil Affı gelecek bankalardan 6 ay içerinde borçlarınızı yapılandırabileceksiniz.

Sicil Affı Meclisten Çıktı

(güncelleme 18.01.2017) İşletmeler, yatırımcılar ve ihracatçılara vergisel teşvikler getiren, memurların emekli ikramiyesine yönelik düzenleme yapan, borç yapılandırmasında süreyi kaçıranlara yeni imkanlar sağlayan Emekli Sandığı Kanunu ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı, TBMM Genel Kurulunda kabul edildi.

Kararnamenin yayınlandığı tarihten itibaren 6 ay içerisinde borcunuzu öder ve yapılandırırsanız kara listeden çıkarılacaksınız.

Sicil Affından Kimler Yararlanacak?

Sicil affı yasası çıktı fakat bir çok ziyaretçimiz kimlerin yararlanacağını soruyor bizlere, Öncelikle yasanın yürürlüğe girdiği tarihten itibaren borcu olan 6 içerisinde borçlarını kapatır veya yapılandırma yaparlarsa kara listeden çıkacaktır. Fakat zaten kara listede olup bankalara olan borçlarını ödemiş veya yapılandırmışlarsa kara listeden hemen çıkacaklardır. Sicil affı yasasında hemen yararlanıp sicilleri temizlenecektir.

Bir önceki yazımız olan Kredi Notu Kaç Günde veya Kaç Ayda Yükselir? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Paylaşmak Hayattır
Önceki İçerikAyı Piyasası Nedir?
Sonraki İçerikAkbank Direkt Mobil Uygulaması Nasıl Kullanılır?
Uzun yıllardır bankacılık sektöründe çalışmaktayım.Finansal sorunlara pratik çözümler üreterek tüketicilerin sorunları çözmeyi amaçlamakla beraber,Borsa, Forex gibi alanlarda yatırımlarım bulunmaktadır.

12 YORUMLAR

 1. Leyla haım merhaba birşey sormak istiyorum kara lıstedeyım kredimi gecıkmelı oduyorum ve kredı kartı borcum var tek bir karta ben 6 ay ıcinde yenıden yapılandırabılecekmıyım yenıden yapılandırmak içinde bankalar kredi notunu dikkate alıyor bana red cevabı vermezler mi bu sebepten

  • Merhaba,

   Hasan bey eğer borç transferi kredisi ile borcunuzu ödermek isterseniz bankalar kredi notu ister, ama yapılandırma için kredi notunu şart koşmazlar sonuçta borcunuzu yüksek faiz oranında yeniden yapılandırmak isteyecektir, düşük kredin notunun sıkıntısı budur işte, yapılandırma için bankaya başvurabilirsiniz.

 2. Leyla hanim öncelikle kolay gelsin birşey öğrenmek istiyorum benim yapi krediden çekmiş olduğum bi kredi vardı odiyemedim maaşımın dörtte biri kesiliyor simdi ben bu borcu tekrar yapılan durabilir miyim ve nereye müracaat etmem gerekli

  • Merhaba, kredinizi zaten ödüyorsunuz, bankaya giderek maaşınızın daki haczin kaldırılmasını ve borcunuzun yapılandırılmasını isteyin, banka ile anlaşırsanız kredi borcunuzu yapılandır kara listeden de çıkmış olursunuz

 3. 2 yıl oldu borcum biteli önce maasimin 4te 1 i kesilerek borcumu odemistim ama halen kart alamıyorum red cevapları geliyo güncel kredi notum 1163 sicil affı ciktigi zaman kredi kartı alabilirmiyim hemen şimdiden teşekkür ederim Leyla hanim

  • Kara listeye düştüyseniz bunun süresi 5 yıldır. kredi affı ile birlikte kara listeden çıkarsınız. Ama kara listede değil ve kredi notunuz düşük olduğu için kredi verilmiyorsa, sitemizde ki kredi notu kategorisinde yer alan makalellerimizi okuyarak kredi notunuzu kolaylıkla yükseltebilirsiniz.

 4. Leyla hanım merhaba sicil affı geldi fakat bankalar duyuru yapmadı ne zaman başvuru yapmamız lazım hemen kredi çekmem lazım yoksa hepsini sizden alırım 🙂

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here