Konut Sigortası Yaptırırken Nelere Dikkat Etmeliyim?

Konut Sigortası, paket sigorta yaptırırken nelere dikkat etmeliyim, zorunlu deprem sigortası, hırsızlık sigortası yaptırmalıyım?

KONUT SİGORTASI

Konut Paket Sigortası

1) Yeni Değerinden Ödeme Teminatı isteyin. Konut poliçenizde Yeni Değerinden Ödeme Teminatı olması yararınıza olacaktır. Böylelikle, evinize veya içindeki eşyalara ait herhangi bir risk gerçekleştiğinde tazminat ikinci el yani piyasa bedeli üzerinden değil riskin gerçekleştiği günkü yeni değer üzerinden yapılır. Bir diğer deyişle, eskime, aşınma ya da kullanım gerekçesiyle tazminat miktarında herhangi bir kesinti yapılmayacaktır.

2) Nakit para, kıymetli eşya ve evrak konusunda dikkatli olun. Hırsızlık teminatı içeren konut poliçeleriyle ilgili temel sorunlardan bir tanesi hırsızlık durumunda eğer nakit para, kıymetli eşya ya da evrak çalınmışsa; bunların miktarı ve değeri konusunda sigortalı ile sigorta şirketinin anlaşmazlığa düşmesidir. Bu tür sorunların önüne önceden geçebilmek için, sanat eserleri, antika eşya, kıymetli eşyalar, ziynet, kürk, antika, nakit para, kıymetli evraklar ve benzeri eşyaların sigorta güvencesi altında olup olmadığını sigortacınıza sorun. Eğer bunlar için güvence verilebiliyorsa, bu tür kıymetlerin poliçeniz üstünde ya da ekinde açıklayıcı şekilde ve değerleri ile birlikte listelenmesini isteyin.

3) Yangın detektörü, hırsız alarmı gibi ekipman varsa sigortacınızı bilgilendirin. Eğer konutunuzda yangın detektörü, yangın söndürme cihazı, hırsız alarmı gibi aparatlar var ise sigorta yaptırırken bunları sigortacınıza mutlaka söyleyin. Böylelikle, daha düşük risk grubunda değerlendirilerek ekstra indirim elde edebilirsiniz.

Zorunlu Deprem Sigortası

1) Hangi sigorta şirketi diye düşünmeyin. Söz konusu zorunlu deprem sigortası olunca, sigorta şirketlerinin rolü sadece aracılık yapmaktır. Çünkü teminatı sunan yani bir hasar durumundaki muhatabınız kamu tüzel kişiliğini haiz bir kuruluş olan Doğal Afet Sigortaları Kurumu’dur (DASK).Dolayısıyla, hangi sigorta şirketine giderseniz gidin hepsinden aynı fiyatı yani DASK’ın fiyatını alırsınız.

Bu nedenlerden dolayı, zorunlu deprem sigortasını hangi sigorta şirketinden yaptırdığınızın sizin açınızdan hiçbir farkı yoktur.

2) Zorunlu Deprem Sigortası bir konut paket poliçesi değildir. Zorunlu deprem sigortası konutlar için bir sigorta olmakla birlikte; bir konut paket poliçesi değildir. Yani zorunlu deprem sigortası yangın, hırsızlık, su basması gibi risklere karşı değil; sadece deprem riskine karşı güvence sunar.Eğer daha fazla koruma istiyorsanız, kapsamlı bir konut paket poliçesi satın almayı düşünebilirsiniz

Bir önceki yazımız olan Kasko ve Trafik Sigortası Yaptırırken Nelere Dikkat Etmeliyim başlıklı makalemizde kasko ve trafik sigortası hakkında bilgiler verilmektedir.

2 YORUMLAR

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here