Hayat Sigortası Sorgulama ve Merak Edilenler

Hayat Sigortası Sorgulama – İsterseniz öncelikle hayat sigortasının ne olduğuyla başlayalım. Hayat sigortası nedir ? Hayat sigortası, kişilerle sigorta şirketleri arasında yapılan, kişinin ölümü ya da yaşlanması neticesiyle yüklü bir miktar para elde etmesini sağlayan anlaşmadır. Bazı yerlerde öz birikim sigortası olarak da adlandırılır. Hayat sigortaları, tüm dünyada yaygın olarak kullanılan bir sigorta şeklidir. Kişiler bu sigorta sayesinde ölümünde veya yaşlılığında, kendisine ve ailesine daha rahat bir yaşam sağlar. Hayat sigortasına sahip olan kişi eğer vefat ederse, ailesi yüklü bir miktar da para alır. Ailenin alacağı para yapılan sigorta paketine göre değişir. Pek çok sigorta şirketinde, altın, gümüş gibi adlandırılan farklı değerlerde hayat sigortası paketleri vardır. Hayat sigortası sadece kişinin ölümü durumunda kullanılmaz. Aynı zamanda sakatlaması, iş kazası geçirmesi, ağır bir hastalığa yakalanması gibi durumlarda da hayat sigortası devreye girer.

Hayat Sigortası iptali durumlar

Belli özel durumlarda sigorta şirketi size hayat sigortanızı kısmen ya da tamamen ödemeye bilir. Bu durumlardan bazıları şu şekildedir. Mesela eğer size ait bir uçakta ölürseniz hayat sigortanız yanar. Bir diğer örnek ise intihardır. Eğer intihar ederseniz de hayat sigortanız yanabilir. Bir diğer örnek ise, ölümünüz durumunda hayat sigortanızdan faydalanacak bir kişi tarafından öldürülmeniz durumudur. Ayrıca savaş ve muharabelerde ölmeniz de hayat sigortasını kapsamamaktadır. Öte yandan biyolojik, kimyasal ve nükleer silahlar tarafından ölürseniz de hayat sigortanız yanar. Aids de hayat sigortanızın kapsamadığı durumlar içindedir. Bütün bu olumsuzluklara rağmen hayat sigortası oldukça önemli bir sigortadır. Siz öldükten ya da çalışamayacak duruma geldikten sonra ailenizin geleceğini bu sigorta sayesinde garanti altına almış olursunuz. Günümüz Türkiye’sinin hali malum, her yıl binlerce işçi ölüyor, on binlercesi sakat kalıyor. Hayat sigortası bu gibi durumlarda, çocuklarınızın eğitimini , ailenizin geçimini, geleceğinizin garantisini temin etmiş durumdur. Türkiye’de bir çok farklı hayat sigortası hizmeti veren sigorta şirketi vardır. İnternet aracılığıyla hayat sigortası sorgulama işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

Neden hayat sigortası yaptırmalıyım ?

Ailemiz, bu hayatta en çok değer verdiklerimizdir. Doğal olarak da hepimiz onların iyiliği hakkında emin olmak isteriz. Bu dünya fani, ne zaman öleceğimizi, ne zaman başımıza bir şey geleceğini hiç birimiz kestiremeyiz. Evet kestiremeyiz, ancak önlem alabiliriz ? Öldüğümüz zaman eğitimi yarı kalan evlatlarımızın eğitimlerine devam edebileceğine, ailemizin biz gittiğimizde de kimseye muhtaç kalmayacaklarına emin olabiliriz. Hayat sigortası yaparak tüm bunları sağlayabiliriz. Alınacak paranın miktarı gibi konular yaptığınız hayat sigortasının tipine göre değişmektedir. Tüm bunları internette hayat sigortası hesaplama gibi aramalar sonucunda öğrenebilirsiniz. Ailenizin, karınızın ve evlatlarınızın geleceklerini garanti altına almak sizin elinizde, bunu çok uzun süreli bir yatırım olarak düşünmek içinizi rahatlatabilir.

Hayat Sigortası Sorgulama Nasıl Yapılır

Hayat sigortası sorgulama işlemleri bir kaç yöntemi vardır. En ilkel yöntemi hayat sigrotası yaptırdığınız şirket üzerinden sorgulama yapatırmak, E-devlet ile Buradan giriş yaparak sorgulama işlemlerinizi yapabilir veya SBM (Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi) sitesinden istenilen bilgileri girerek sorgulama işlemini yaptırabilirsiniz. SBM üzerinden çok bilgi istediğinden sorgulama işleminizi gerçekleştirmeniz biraz zaman alabilir en uygun ve en hızlı hayat sigortası sorgulama işlemini e -devlet sitesi üzerinden yapabilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Ölen Kişinin Kredi Borcu ne olur ? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Paylaşmak Hayattır
Önceki İçerikMil Puan Takas Nasıl Yapılır
Sonraki İçerikGaranti bankası Ekstre Atlat Özelliği Nasıl Kullanılır!
Uzun yıllardır bankacılık sektöründe çalışmaktayım.Finansal sorunlara pratik çözümler üreterek tüketicilerin sorunları çözmeyi amaçlamakla beraber,Borsa, Forex gibi alanlarda yatırımlarım bulunmaktadır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here