Gelişen teknoloji, faydalarının yanı sıra bizlere birçok tehdit unsuru da oluşturuyor. Bu tehditlerden biri de dijital dolandırıcılıktır. Sahte SMS ve e-postalar aracılığıyla gerçeklik payı olmayan teklifler sunularak kişileri kandırmaya çalışılır. Birçok kişinin yanı sıra şirketler de bu dolandırıcıların hedefi olabilmektedir. Peki, CEO Fraud ve Phishing yöntemlerinden kendimizi nasıl koruyabiliriz?

Gelişen teknoloji, faydalarının yanı sıra bizlere birçok tehdit unsuru da oluşturuyor. Bu tehditlerden biri de dijital dolandırıcılıktır. Sahte SMS ve e-postalar aracılığıyla gerçeklik payı olmayan teklifler sunularak kişileri kandırmaya çalışılır. Birçok kişinin yanı sıra şirketler de bu dolandırıcıların hedefi olabilmektedir. Peki, CEO Fraud ve Phishing yöntemlerinden kendimizi nasıl koruyabiliriz?

Phishing (Oltalama/Yemleme) Saldırısı Nedir?

Günümüzde karşı karşıya olduğumuz dolandırıcılık türlerinden biri de ‘‘oltalama saldırısı’’‘ olarak bilinen Phishing’dir. Bu saldırı parola, banka hesabı ve kredi kartı bilgilerine ulaşmak amacıyla yapılır. E-posta veya mesajlara kurumsal bir hesaptan paylaşılıyor izlenimi verilerek kişinin güveni kazanılmaya çalışılır. Aslında bu mesajın tek amacı kullanıcının kişisel bilgilerinize ulaşmaktır.

CEO Fraud Nedir?

İlk kez İngiltere’de ortaya çıkan, dijital dolandırıcılık yöntemlerinden biri olan ”CEO Sahteciliği” (CEO Fraud), size CEO’nuz ya da patronunuz gibi davranarak kendi çıkarı doğrultusunda görevler verir. Gerçek hayatta kendi patronlarınızdan bile almayacağınız bu görevleri vererek aslında sizin e-mail ve hesap bilgilerinize ulaşmayı amaçlar. Bu bilgileri verdiğiniz takdirde hesabınızdan para çıkışları yapabilir ve hesabınızı kapattırabilirler.

Diğer Dolandırıcılık Yöntemlerinden Farkları Nelerdir?

Geleneksel dolandırıcılık yöntemlerinden farklı olarak CEO Fraud ve Phishing, özellikle belli bir kişiyi hedefler ve onun internet kullanım alışkanlıklarını ve ilgi alanlarını anlamak için zaman ayırır. Böylece göndereceği SMS veya e-maili, o kişinin şüphelenmeyeceği bir halde iletebilmek için yeteri kadar bilgi elde etmiş olur. Birçok farklı yöntemlerle yazışmalarınıza sızabilirler. Tanıdığınız bir insan gibi davranarak şüphelenmemenizi sağlayıp amaçlarına ulaşabilirler.

Dijital Dolandırıcılıklara Karşı Nasıl Korunabiliriz?

Dijital dolandırıcılık yapılırken başvurulan yöntemleri ve kanalları bilmek, bu tür tehlikelere daha bilinçli bir şekilde yaklaşmamızı sağlar. Dolandırıcıların bilgilerinizi almak için kullanabileceği yöntemler vardır. Bunlar: Size hesap güncellemesi, şifrenizi güncellemeniz ve ya sıfırlamanız gerektiğini belirten bir bağlantı iletebilirler. Ancak bu sahte bağlantı bilgilerinizin çalınmasına sebep olabilir. Bu nedenle iletinin kimden geldiğini detaylı bir şekilde araştırmalı, gerekirse bankanızla iletişime geçmelisiniz. Daha önce ödüllü bir yarışmaya veya çekilişe katılmadıysanız bile bir hediye kazandığınızı belirten bir mesaj alabilirsiniz. Karşı taraf bu hediyeyi size ulaştırmak için kargo masrafını ödemeniz gerektiğini belirterek kredi kartı bilginizi isteyebilir.  Profesyonel dolandırıcılar da kendilerini bazı açıklarla ele verebilirler. Dijital Dolandırıcılık saldırılarına karşı korunmak istiyorsanız, aşağıdaki maddelere karşı dikkatli olmanızda yarar var. Bunlar: İletilen mailde veya SMS’te yazım hatası veya sahte link varsa dikkatli olmalısınız. Kurumların en çok dikkat ettiği konulardan biri de dil bilgisidir. Oysa dijital dolandırıcılar resmi bir dil yerine sizinle gündelik konuşabilir, iletilerinde sıklıkla yazım hatası yaparak kendilerini bu şekilde ele verebilirler. “Hediyeni almak için hemen tıkla!” veya “Çok Acil!” gibi ifadeler içeren mesajlar kandırma amaçlı olabilir. Çok güvendiğiniz sitelerde bile bu mesajları görürseniz aldırmayın. Hackerlar en çok girdiğiniz sitelere sızarak size ulaşmaya çalışabilir. Para aktarmanızın istendiği hesap yurtdışında ise daha dikkatli olmalısınız. İşlemi gerçekleştirmeden önce bilgilerin güvenilirliğini teyit etmelisiniz. Aksi halde verdiğiniz bilgiler neticesinde hesabınızdan sürekli para çıkışı olabilir ve siz bunu fark edemeyebilirsiniz. Bu nedenle ödeme/havale işlemleri yaparken temkinli yaklaşmalısınız.

Güvenle Nakde Ulaşmanın Yolu: Figopara

Figopara’nın güvenli altyapısı ile nakde istediğiniz zaman ulaşabilirsiniz. Platform üzerinde tek bir ekrandan finans kurumlarının tekliflerini görüntüleyebilir ve dilediğinizi seçebilirsiniz. Böylece, alacaklarınızı tahsil etmek için uzun süre beklemenize gerek kalmaz. Figopara üzerinden istediğiniz zaman alacaklarınızı nakde çevirebilirsiniz. Tüm bu avantajlardan yararlanmak için yapmanız gereken tek şey; ek ücret gibi şartlar olmadan platformumuz üzerinden ücretsiz üyelik oluşturmak. Siz de Figopara’ya katılın, nakde güvenli bir şekilde ulaşın! Figopara

Yorum yapın

kamu personel alımı lines bursabuluyor.com pintipin.com pubg mobile uc satın al pubg mobile uc
kamu personel alımı lines bursabuluyor.com pintipin.com pubg mobile uc satın al pubg mobile uc