E-serbest meslek makbuzu (e-smm) yeni bir belge türü değildir; sadece serbest meslek makbuzunun dijital ortama uyarlanmış bir versiyonudur. Kağıt serbest meslek makbuzuyla aynı hukuki özelliklere sahiptir. Peki, e-serbest meslek makbuzu hakkında bilinmesi gerekenler nelerdir?

E-serbest meslek makbuzu (e-smm) yeni bir belge türü değildir; sadece serbest meslek makbuzunun dijital ortama uyarlanmış bir versiyonudur. Kağıt serbest meslek makbuzuyla aynı hukuki özelliklere sahiptir. Peki, e-serbest meslek makbuzu hakkında bilinmesi gerekenler nelerdir?

E-Serbest Meslek Makbuzu (ESMM) Nedir?

Serbest meslek makbuzunun standartlara uygun olarak elektronik ortamda oluşturulması ve raporlanması sonucu e-serbest meslek makbuzu elde edilir. Serbest meslek mensupları bu makbuz sayesinde dijital ortamda faaliyetlerine ilişkin makbuz oluşturabilir ve Gelir İdaresi Başkanlığı’na elektronik ortamda raporlayabilirler. 

E-Serbest Makbuzu Nasıl Düzenlenir?

Serbest meslekle uğraşan kişiler, mesleğe ilişkin her türlü faaliyetlerine ilişkin tahsilat adına iki nüsha serbest meslek makbuzu tanzim etmek ve bir tanesini de müşterisine vermekle yükümlüdür. Muhatap dilerse ıslak imzalı kağıt çıktısı alabilir ya da elektronik ortamda faturayı oluşturabilir. Gelir idaresi Başkanlığı’ndan makbuz izni alındıktan sonra mükellefler, elektronik serbest meslek makbuzlarını muhafaza ve ibraz etmek zorundadır. Ayrıca, mali mühür veya e-imzaya da sahip olunması gerekir. Eğer satıcı bunlara sahip ise; özel sisteme aktivasyonu gerçekleştirilir ve Gelir İdaresi Başkanlığı sisteminden kendi aktivasyonunu da gerçekleştirebilir.

E-SMM Avantajları Nelerdir?

Elektronik serbest meslek makbuzu kullanılarak belgeler on yıl boyunca güvenle saklanabilir. Bu sayede veri kaybı en aza indirilir. Baskı, arşivleme, depo ve posta gibi maliyetleri ortadan kaldırır. Ayrıca, kağıt tasarrufu sağladığı için çevreye duyarlı bir versiyondur. Faturalar yanlış kesildiği takdirde iptali kolayca yapılabilir. İade ve iptal süreçleri elektronik ortam üzerinden daha pratik gerçekleştirilir.

E-Serbest Meslek Makbuzu Düzenlerken Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

Makbuz, Gelir İdaresi Başkanlığı’nın kılavuzlarında yer alan standartlara ve formatlara uygun olarak düzenlenmelidir. Ardından, Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından oluşturulmuş e-SMM Uygulaması ile alıcıya iletilmeli, saklanmalı ve ibraz edilmelidir. Elektronik sertifika ile imzalama, makbuzun nitelikli bir elektronik sertifikayla imzalanması ya da mali mühürle onaylanması anlamına gelmektedir.

E-Serbest Meslek Makbuzunda Hangi Bilgiler Bulunur?

Elektronik serbest meslek makbuzunda: Serbest meslek erbabının adı soyadı, vergi dairesi, vergi kimlik numarası veya TC kimlik numarası, adres bilgileri, müşterinin adı soyadı, unvanı bulunmalıdır. Vergi mükellefi ise; vergi dairesi bilgisi, vergi kimlik numarası veya TC kimlik numarası, belgenin düzenlenme tarihi, zamanı, belge numarası ve vergi detaylarını içerecek şekilde alınan ödemenin miktarı bulunur.

Figopara Sayesinde Nakde Anında Ulaşın!

Artık nakde ulaşmak için geleneksel yöntemlerde olduğu gibi uzun prosedürlerle uğraşmanız gerek yok! Figopara, finans kurumlarının tekliflerine tek bir platform üzerinden ulaşmanızı sağlar. Tek bir tuşla size uygun olan teklifi seçebilir ve nakde ulaşabilirsiniz. Böylece alacaklarınızı vadesinden önce tahsil edersiniz ve uzun süre beklemenize gerek kalmaz.  Siz de nakde istediğiniz zamanda en kolay yoldan ulaşmak ve Figopara’nın tüm avantajlarından yararlanmak istiyorsanız yapmanız gereken tek şey; ek şart ya da ücret olmadan platformumuza üye olmak. Haydi, siz de Figopara’ya katılın ve nakde ulaşın! Figopara

Yorum yapın

kamu personel alımı lines bursabuluyor.com pintipin.com pubg mobile uc satın al pubg mobile uc
kamu personel alımı lines bursabuluyor.com pintipin.com pubg mobile uc satın al pubg mobile uc